Yaşanan ortamı rahatsızlık hissi uyandıran seslerden yalıtarak gürültü problemlerini engellemek amacıyla ses yalıtım uygulamaları yapılmaktadır. Gürültü alanlarında çevreye yayılan sesi azaltarak sinema, ses kayıt odası gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile ses yalıtımı yapılmaktadır.

Ses Yalıtım Uygulamaları ve Malzemeleri

Gürültünün insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararlı etkileri bulunmaktadır. Bu gib ses karmaşaları hastalıklara yol açan stresin en önemli etkierindendir. Sinirlilik, uykusuzluk, iş yerinde düşüş, algılama eksikliği gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca gürütü sonucu oluşan işitme kayıplarının ilaçla ve ya cerrahi bir müdahale ile tedavisi bulunmamaktadır. Bu gibi etkenler dışında fabrika gibi endstriyel tesislerde çalışanların verimi düşmekte, dikkat dağınıklığı sonucunda iş kazaları meydana gelmektedir.

Ses Yalıtımı ; gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (okul, yurt, konut, otel, iş yeri vb.). Yoğun ses temposunun olduğu alanlar (jeneratör, kalorifer, hidrofor, asansör dairesi gibi) ses izolasyon uygulamaları yapılması gereken alanlardandır.

Gürültüyle mücadele temel olarak iki yöntem ile sağlanılabilmektedir. Akustik düzenleme ve ses yalıtımı uygulamaları ile bir ortamda gürültü problemlerini giderebilirsiniz. Kapalı ortamdaki yansıma gibi problemlerin iç mekan uygulamasıyla ortadan kaldırılması akustik düzenleme işlemidir. Akustik düzenleme ile eko, yankı problemi de giderilebilir. Ses izolasyon uygulamaları ise yoğun ses temposunun alan dışında başka bi tarafa geçişişini engellemektir.

Kullanım kouşu ses bağlı alanlarda ise ( ses kayıt odası, reji odası, stüdyo odası, toplantı salonu, konser ve konferans slaonu vb.) akustik düzenleme yapılmalıdır.

Akustik Yalıtım : Toplu br ortamda meydana gelen gürültü, ses karmaşası kalabalık ortamdaki en büyük etkenlerden biridir. Ses şiddet seviyesi çok yüksek olmasa bile sürekli bir uğultu oluşur. İç mekanda gerekli ses yalıtım uygulaması yapılarak meydana gelen eko, yankı problemlerini giderebilirsiniz. Bu tür yalıtımlarda yanmaz akustik süngerler en iyi sonuç veren ses yalıtım malzemelerinden biridir.

Ses Geçiş Kaybı : Meydana gelen gürültünün bulunduğu ortamdan başka bir yere geçişini engellemek için yapılan çalışmalar ses izolasyon çalışmalarıdır. Bu tğr uygulamalarda kalınlık ve yoğunluğu fazla olan malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Sert yüzeyli malzemeler ile sesin engelenmesini sağlamaktadır. 

SES YALITIMININ AVANTAJLARI

Ses yalıtımı uygulamaları ile insan yaşantısında sağlıklı ve konforlu ortamlar meydana gelebilmektedir. Ses problemlerinin gürültü, davranış bozukluğu, çalışma verimindeki düşüş, psikolojik ve fizyolojik yöndeki olumsuzluklara karşı sağlıklı ve konformlu bir etken sağlamaktadır.

Ses Yalıtımı İnsanı Verimli Kılar

Çalışanların verimini düşüren, görültü neticesinde meydana gelen olumsuz neticeler sonucunda insan sağlığı etkilenmektedir. Benzer bir etki, eğitim gören öğrenciler üzerinde görülmektedir. Gürültüye maruz kalan öğrenciler dikkatleri dağılarak konsantrasyon bozukluğu meydana gelmektedir. Uçak gürültüsünün çocukların uzun dönemli hatırlatma ve kavrama yeteneklerini azalttığı görülmektedir. İnsanların verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmesi için ses yalıtımı ile gürültüden arındırılması gerekir.

 

 

Satış Şubelerimiz

  • Ümraniye Anadolu Yakası
  • Yenibosna Avrupa Yakası
  • Ankara Yenimahalle
  • Bursa Nilüfer
  • İzmir Bornova
  • Antalya Muratpaşa